U většiny lidí přetrvává názor, že pes s papíry je jen přepych a že oni takového psa nepotřebují, protože na výstavy chodit nechtějí.
Někdo ví, že nechce psa z útulku nebo štěně křížence, ale chce uznané plemeno. Třeba jen proto, že se mu líbí, ale štěňata s průkazem původu jsou podle něj „drahá“.
Opravdu?
Pojďme se na tuto tematiku podívat blíže.
Obsah článku
Průkaz původu
Je to doklad, ve kterém naleznete rodiče a předky daného štěněte, je to jakýsi „rodný list“. Zároveň díky tomuto dokladu můžete mít jistotou, že pes bude v dospělosti odpovídat plemenným standardům.
Jak je to možné?
Protože rodiče musí splnit podmínky chovnosti, to jsou kritéria, která se hodnotí převážně na výstavách. Některá plemena musí mít splněna před uchovněním i vlohové či výkonnostní zkoušky.
Ale co je pro budoucího majitele (a jeho peněženku) hodně důležité, rodiče musí projít i veterinárním vyšetřením.
Veterinární vyšetření se může u každého plemene lišit, protože každé plemeno má jiné genetické predispozice pro určitá onemocnění – některá plemena mají problémy s klouby, jiná s očima, další mohou mít problémy s kůží nebo se srdcem,…
Štěně bez papírů a jeho rizika
Zdravotní problémy
„Rodiče jsou absolutně zdraví a mají průkaz původu, ale štěňátka jsou bez průkazu, za to jsou levnější.“ Krásná věta, kterou dokáže vypustit z úst chovatel feny nebo psa, o kterém ví, že má těžký zdravotní problém, díky kterému nebyl puštěn do chovu.
Cena
Možná na štěněti bez průkazu původu nějakou tu tisícovku ušetříte, ale řešení zdravotních problémů může být drahou záležitostí, a tak se vám počáteční nižší vklad může hodně nevyplatit.
Podpora množíren
Chovatel, který prodává štěně bez průkazu původu, nemusí dodržovat žádná pravidla. Takže fenu může krýt kolikrát se mu to v roce podaří. Kdežto chovatelské stanice musí dodržovat Vyhlášku o stanovení podmínek při chovu psů a koček
Plemenný standard
často společně se štěňaty vidíte jen fenu, ale jak vypadá otec? A co další předci? Nikdo vám nezaručí, že štěně bez průkazu původu bude splňovat plemenný standard.
Fámy o průkazu původu
Nadpočetné štěně
„Toto štěně nemá průkazu původu, protože je nadpočetné, necháme vám ho levněji.“ Tato věta platí pouze u některých plemen, nikoli u všech! Ale chovatelé ji velmi rádi používají.
Nutnost chodit na výstavy a potřeba zvláštní péče
průkaz původu neznamená, že se musíte účastnit výstav a věnovat zvířeti nějakou extra péči.
ať s průkazem nebo bez průkazu, stále je to zvíře, které potřebuje potravu, vodu, venčení, výcvik… a samozřejmě může i onemocnět, ale s průkazem původu se snižuje pravděpodobnost výskytu dědičných onemocnění (rodiče se testují).
A co vy, jaký máte názor na nákup psa s nebo bez papírů?