Ztráta našeho milovaného mazlíčka je vždy nesmírně nepříjemnou a citlivou záležitostí. Do mysli se nám vkrádají nejčernější myšlenky. Kde je náš pejsek?
Co když ho nikdy nenajdeme? Ublížil mu někdo? V případě, že zatoulaného psa někdo objeví, je psí známka mocný artefakt, díky kterému se náš zvířecí člen rodiny vrátí zpátky domů.
Proto by jí měl mít každý pes připnutou na svém obojku.
Obsah článku
Psí známka aneb všechny důležité informace na jednom místě
Na psí známku se dá vyrýt jakýkoliv typ informace. Zavedeným pravidlem je, že obsahuje kontakt na majitele psa. Nejčastěji se uvádí telefonní číslo, ale výjimkou nejsou ani identifikační známky s adresou bydliště.
Tyto kontaktní informace se tradičně uvádějí na zadní straně známky. Na přední straně se pak obvykle objevuje jméno pejska.
Vytvořte si vlastní psí známku
O tom, jakou bude mít známka pro psa podobu, rozhodují pouze majitelé psů. Ti mohou tedy na známku vygravírovat naprosto cokoliv. Dokonce si mohou vybrat, jaký tvar bude identifikační známka mít.
Na ulicích tak dennodenně potkáváme psy se známkou v podobě kostičky, hvězdy, packy či klasického kolečka.
Volnost má zákazník i ve výběru materiálu, ze kterého bude psí známka vyrobena. Existují identifikační známky z hliníku, nerezu, mosazi nebo plastu. Obzvlášť oblíbené jsou psí známky Red Dingo, které jsou z nerezové oceli zdobené smaltem. To činí známku velice odolnou a zároveň esteticky vydařenou.
Psí známka nebo čip? Oboje!
Od letošního roku mají majitelů psů povinnost očipovat svého psa. Veterinář zanese pejskovi pod kůži čip s kódem, který se poté zanese do jednoho z připravených registrů.
Ptáte se, jestli tím padá důležitost vlastnit i klasickou známku pro psa? Ne, identifikační známky plní i pro očipované psy důležitou roli.
Vyhledání majitele nalezeného pejska může být pomocí čipu stále dost zdlouhavé. Může za to i stálá neexistence celostátního registru. V současnosti tak existuje několik databází, do kterých mohou svého psa majitelé zaregistrovat.
Útulky pak musí zdlouhavě procházet všechny databáze a hledat do které daný pes patří. V některých případech dokonce majitelé psů do žádné databáze svého mazlíčka nezapíší a čip pak svoji roli vůbec neplní.
Psí známky k správnému fungování samozřejmě žádnou databázi nepotřebují. Potřebné informace mají nálezci či útulky hned po ruce, a tak je kontaktování toho správného majitele otázkou chvíle.
Mikročip je důležitým a především povinným psím doplňkem, nicméně ničemu neublíží, když i po očipování bude váš pes známku dále na obojku nosit.
QR kód už i na psí známce
V předchozích odstavcích jsme zmínili, že psí známky nepotřebují žádný registr, nicméně existuje jedna výjimka. Existují e-shopy, které nabízí psí známky s unikátním QR kódem, který obsahuje vámi vybrané informace.
Celý systém funguje tak, že si nejdříve vytvoříte profil vašeho psa na serveru, na který zadáte vámi zvolené informace. Poté si zažádáte o přidělení známky, která je vám následně poslána poštou.
V případě, že se pes ztratí, načte jeho nálezce telefonem známku s QR kódem. Obratem se mu pak na displeji zobrazí informace, které jste na server zadali. Čím podrobnější informace o vás a pejskovi zmíníte, tím rychleji se k vám vrátí.
Výhodou tohoto typu známek je, že nehrozí, že by nějaké důležité informace, z důvodu omezeného místa na známce, byly vynechány. Známka s QR kódem v sobě může obsahovat takřka nekonečné množství údajů.
Kde koupit psí známku?
Psí známky se dají koupit v obchodech a e-shopech, které se obecně věnují domácím mazlíčkům. V nich si můžete pořídit již vytvořenou známku, na kterou vám vyrazí informace, které si sami přejete. Existují i obchody, kde si můžete známku sestavit od píky čistě podle sebe.
A co váš pejsek? Má taky svojí psí známku? Jaké informace jste na ní nechali vyrýt? A dopomohly vám už také někdy k jeho nalezení?