Když pejska trápí zvracení, není to příjemná záležitost ani pro něj ani pro jeho majitele. Nastalou situaci je však třeba řešit s chladnou hlavou, k čemuž vám snad pomůže i tento článek.
V něm se dozvíte například informace o tom, jaké může mít zvracení vašeho psa důvod a kdy je vhodné navštívit veterináře.
Obsah článku
Sedíte na gauči, užíváte si poslední momenty napínavého filmu a najednou se z vaší chodbičky ozve nepříjemný, dávicí zvuk. Na chvilku vás napadne, že by se temný hrdina z televize přemístil k vám do obydlí. Pak si ale uvědomíte, že to bude spíše váš pes, který se chystá zvracet.
V tento moment je vám jasno, že už se nedá očekávanému sledu událostí nijak zabránit a nezbývá vám tak nic jiného, než se chopit nejbližšího úklidového náčiní a spoušť po svém mazlíčkovi uklidit.
Následně se však musíte zamyslet nad tím, co pejskovi tento stav způsobilo. Každý pes někdy zvracel a dost pravděpodobně ještě několikrát zvracet bude. Důvodů, které k této nepříjemné aktivitě vedou, může být však hned několik.
Nad některými stačí jen mávnout rukou a není třeba je kromě úklidu, nijak zvlášť řešit. Jiné mohou být předvojem daleko závažnějších problémů a je třeba na ně adekvátně reagovat.
Psí zvracení nemusí být velký problém
Jak jsme již v úvodu uvedli, psí zvrácení zná každý páníček. Je tedy patrné, že to velmi často neznačí žádné velké zdravotní problémy. Pejsek může například zvracet, když rychle zhltá velké množství granulí.
Zvracení může vyvolat také spolknutí něčeho nepříjemného, co nepatří do psího žaludku, může být také způsobeno nadměrným olizováním nebo spořádáním stébel trávy. Pokud je jeden z těchto důvodů činitelem zvracení, nemusíte se většinou o zdraví svého mazlíčka bát.
NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, proč pes žere trávu a výkaly.
Sledujte, co pes zvrací
Předtím než vytáhnete čistící prostředek pro odstranění nepořádku, je vhodné zjistit, co je obsahem psích zvratek.
Žluté šťávy
Pokud pejsek zvrací žluté šťávy, může mít podrážený žaludek nebo se může jednat o otravu.
Bílá pěna
Může však zvracet také bílou pěnu. Ta značí, že se potrava nedostala z jícnu do žaludku kvůli nějaké překážce, která se zabydlela právě v jícnu.
Škrkavky
Pejsek může však také zvracet škrkavky, které jsou jasným důkazem zanesením střevním parazitem. Zvláště nebezpečné je, pokud váš pejsek zvrací stolici. Tento jev značí ucpané střevo nebo zánět pobřišnice a vyžaduje si okamžitý zásah veterináře.
Krev
S návštěvou veterináře neotálejte také, pokud váš pes zvrací krev. To je většinou způsobeno otravou nebo prasklým vředem v žaludku.
Kdy je třeba navštívit veterináře?
Obecně platí, že veterináře byste měli navštívit vždy, když si nejste jistí o zdraví vašeho pejska. Dále byste měli zpozornět, pokud bude mít zvracení některé průvodní jevy. Těch může být opravdu několik a při zpozorování některého z nich, je třeba rychle jednat.
Hovoříme například o zvracení krve či podezření na požití nebezpečného tělesa. Problémem také je, pokud zvracení doprovází krvavé průjmy, horečka, letargie či úbytek hmotnosti. V těchto případech už opravdu není na co čekat a je vhodné, co nejdříve kontaktovat veterináře.
NÁŠ TIP: Pokud váš pejsek sežral něco, co neměl, přečtěte si náš článek o vyvolání zvracení.
Co může způsobit zvracení?
Vedle nevinných příčin zvracení, jako je například příliš rychlé hltání potravy, existují také jiné důvody, jejichž včasné odhalení je pro zdárné uzdravení pejska klíčové. Proto je třeba s ošetřujícím lékařem spolupracovat a pomoci mu tuto příčinu najít.
To se vám nejlépe povede tak, že se pokusíte vzpomenout na všechny aktivity, které pejsek v posledních dnech vykonal a také co všechno pozřel. Pokud byl delší dobu na sluníčku je pravděpodobnou příčinou úpal.
Také si můžete všimnout, že čtyřnohý slídil převrhl odpadkový koš a je zjevné, že ho poté i řádně prozkoumal. V tomto případě je pravděpodobné, že se mu podařilo spořádat něco, co mu nyní dělá problémy – cizí těleso, čokoláda nebo jiná věc, která nyní působí jako jed nebo toxin.
Zvracení však může také evokovat daleko závažnější problémy, jako je selhání ledvin, jater či zánět slinivky břišní. Stanovení jedné z těchto diagnóz však vždy ponechte na příslušném veterináři.