Vaše malá ratolest vás už nějaký ten čas urputně prosí, abyste domů pořídili pejska a vy jste se konečně rozhodli, že toto tradiční dětské přání splníte.
Nyní zbývá už jen vyřešit otázku, který pejsek bude novým členem vaší domácnosti. Tento článek, kde si ukážeme, která plemena jsou těmi nejvhodnějšími k dětem, vám bude dobrým průvodcem.
Obsah článku
Jistě existuje mnoho rodičů, kteří se staví k pořízení psa negativně. Nemusí jít nutně o to, že by neměli psí společníky rádi, mnohdy si jen nejsou jistí, jestli bude soužití jejich dítěte s pejskem bezproblémové.
Malé děti mohou být totiž při hraní se psem často neopatrné a mohou určitým pohybem psa vystrašit, což leckdy vede k jeho obranné reakci. Proto je vedle volby správného plemene důležité naučit své děti správné interakce s novým čtyřnohým členem rodiny.
Seznam vhodných plemen k dětem
Plemen, která jsou vhodná pro život s dětmi, je samozřejmě daleko více, zde si uvedeme ty nejoblíbenější:
- Americký stafordširský teriér
- Bernský salašnický pes
- Bearded kolie
- Bišonek
- Bígl
- Bostonský teriér
- Boxer
- Buldok
- Bulteriér
- Bruselský grifonek
- Francouzský buldoček
- Irský setr
- Kavalír king charles španěl
- Labradorský retrívr
- Maltézský psík
- Mops
- Novofoundlandský pes
- Pudl
- Shih-tzu
- Zlatý retrívr
Je bezpečné pořídit si k miminku malé štěně?
Důležitou otázkou je, v jakém momentu si pejska pořídit. Někteří rodiče se rozhodli pořídit si pejska k malému miminku. To může být opravdu dobré řešení, neboť štěně i miminko si na sebe velmi brzy zvyknou a utvoří si pouto, které se už nikdy samovolně nepřetrhne.
Nicméně je třeba mít na paměti, že při budování vzájemného vztahu mezi miminkem a pejskem, je třeba velká opatrnost a všudypřítomná pozornost. Musíte být neustále přítomní a koordinovat veškerý kontakt, ke kterému dojde.
Bezpečnější a zároveň i tradičnější cesta je počkat si, až vaše dítko povyroste a bude schopné přijímat vaše rady, jak se ke štěněti chovat. Vedle toho bude také ve starším věku zodpovědnější a schopnější se s případným pejskovým, ne vždy příjemným dorážením, adekvátně vypořádat.
Do rodiny s dětmi se nejvíce hodí trpělivý pes
Předtím než si představíme pár psích jedinců, kteří jsou k dětem více než vhodní, podíváme se obecně na vlastnosti a charakter, který by měl takový pes mít. Často se můžeme dočíst, že k dětem se hodí převážně klidní psi.
To ale není úplně přesné tvrzení. Ideálním společníkem mohou být i aktivní a energičtí psi. Záleží však na tom, jestli budete schopni jim nabídnout dostatek pohybu a energického vytížení.
Existuje však jedna vlastnost, kterou by měli disponovat všichni psi, kteří žijí s dětmi – trpělivost. Děti dokáží být velmi vynalézavé a v mnoha případech doslova neunavitelné. Mohou si chtít s pejskem hrát takřka permanentně, a to i v případech, kdy se samotnému zvířeti nechce. Pak je nutné, aby i v tomto čase byl pejsek trpělivý a nereagoval na dětské podněty nijak agresivně.
Nejlepšími dětskými společníky jsou retrívři
Mezi ty nejtrpělivější plemena patří bezpochyby zlatý a labradorský retrívr. Není náhoda, že oba typy retrívrů se objevují takřka ve všech žebříčcích těch nejvhodnějších psů k dětem. Jsou to velmi klidná a přátelská plemena, která si rozumí s dětmi i s dalšími členy domácnosti, včetně koček či papoušků.
Zlatý retrívr, stejně jako jeho nepříliš vzdálený druhový příbuzný, vyžaduje hodně pohybu a není to pes vhodný do bytu. Jsou to aktivní psi, kteří si rádi hrají, běhají i plavou. Pokud jim toto vyžití dopřejete, budou pro vaše dítko těmi nejlepšími parťáky.
Pokud hledáte kamaráda na gauč, je správnou volbou mops
Pokud hledáte k dětem spíše plemeno, které vyžaduje klidnější styl života a místo každodenního dovádění na sportovišti si raději vybere odpočívání u svého lidského kamaráda, je dobrou volbou mops.
Toto malé plemeno bude nejšťastnější, když bude mít dostatek spánku, jídla a mazlení. Což jsou v podstatě věci, které stačí k radosti i mnoha dětem.
Dalším plemenem, které spadá do této lenošské kategorie, je shih-tzu. Stejně jako mops, je to velmi společenský pes, který se dobře snese i s jinými zvířecími obyvateli domu. Vedle toho je to také učenlivý pes, který se rád naučí novým trikům. Což jistě uvítá i vaše ratolest, která ho může k tomuto tréninku vést.
Skvělým parťákem jsou i tzv. bojová plemena
Ač se to tak na první pohled nemusí zdát, vhodným parťákem pro děti jsou i plemena, která bývají mnohdy označena za bojová. Takovým příkladem může být anglický buldok.
Toto plemeno je známé svojí velkou láskou k dětem, kterou nám takřka permanentně dokazuje. Stejně tak dobře vychází i s ostatními zvířaty. Lépe mu tedy sedí charakteristika rodinného psa než zarputilého bojovníka.
Pravděpodobně ještě více se v souvislosti s bojovým plemenem hovoří o bulteriérovi. Je pravda, že k ostatním zvířatům nemá vždy vřelý vztah, ale v interakci s lidmi je to velmi veselý a hravý pes.
Pokud hledáte psa k již starším dětem, je bulteriér ta správná volba. Je však třeba mít na mysli, že to je poměrně aktivní pes, který potřebuje svoji energii vybít.
Voříšek – mnohdy ta nejlepší volba
Existuje ještě však další možnost, která stojí za zvážení a tou je pořízení voříška. Tato volba má několik nesporných výhod. Tou největší je pravděpodobně to, že pokud si vyberete voříška z útulku, máte víceméně jistotu, jakého psa si domů berete.
Pracovníci útulku vědí, jakou má pes historii a jestli si s dětmi rozumí či naopak. A pokud se na celou situaci podíváme i z jiného hlediska, dokážete si představit dokonalejší voříška k dětem než křížence zlatého a labradorského retrívra? Voříšci totiž mnohdy disponují těmi nejlepšími vlastnostmi z dvou různých plemen.
Vzít si voříška z útulku má i celospolečenský dopad. Nabídnete domov a lásku pejskovi, který po něm již dlouho touží. A zároveň tím uvolníte místo v útulku pro další pejsky, kteří lidskou pomoc potřebují.