Barf – co to je a jak na barfování?

BARF či česky barfování se v poslední době stává stále populárnějším tématem v oblasti krmení psů, ale i koček.

BARF je metoda krmení přirozeným způsobem neboli syrovou stravou, na kterou je organismus zvířete původně „nastaven“. Vychází z běžného jídelníčku divokých předků, kteří svou oběť snědí celou a samozřejmě syrovou. Krmení touto metodou proto zahrnuje syrové maso, kosti a vnitřnosti včetně jejich obsahu, tedy také ovoce a zeleninu.

BARF pro psy
BARF pro psy je založen zejména na krmení syrovým masem


Co znamená zkratka BARF?

Existují dvě verze vysvětlení názvu. První z nich je Bones and Raw Food (kosti a syrová strava), ke které se přiklání většina lidí a která rovnou vysvětluje princip krmení. Druhá je Born Again Raw Feeders (návrat ke krmení syrovým masem). Podstata plynoucí z obou termínů však zůstává stejná.

Kdy začít s barfováním?

Většina lidí začne s barfováním až poté, co se u jejich čtyřnohého přítele zjistí závažnější onemocnění. Nejčastěji jde o potravinové alergie nebo jiným způsobem přecitlivělé trávení. V dnešních průmyslově vyráběných granulích tvoří většinu, mnohdy až 60 % obsahu, obilniny, které nemají (podávané ve velkém množství) příznivý vliv na zdraví psů a mnohdy jsou původci alergií.

Obiloviny jsou levné a přidávají se do směsí z důvodu snížení pořizovací ceny granulí. Přesto si nikdo z nás neumí představit vlka, který se pase na pšenici. Ironie, že?

Zdravé trávení psa je důležité zejména kvůli vstřebávání životně důležitých živin ve střevech, ne nadarmo se říká „zdravá střeva, zdravý život“. Abyste předešli zdravotním komplikacím, je vhodné před začátkem krmení provést některá vyšetření u veterináře, především BARF krevní testy (krevní profil).

Výhody BARF stravy

Barfování má mnohem více výhod, než se může na první pohled zdát. Kromě té základní, že pejskovi dáváte to nejlepší, co můžete, se také nabízí vynikající možnost kontroly jídelníčku.

Naprosto přesně víte, čím krmíme. U kupovaných granulí je složení mnohdy velmi mlhavé, a tak spoléháte na výrobce a na to, že dlouhodobě používané granule s hezkým obalem nemohou být špatné.

Přirozená strava přináší také lepší a odolnější zažívání, imunitu i dobrou fyzickou kondici. Potrava je vždy čerstvá a dokáže se granulím cenově vyrovnat, v některých případech může být dokonce levnější. Na internetu je spousta e-shopů, které nabízejí rovnou připravená BARF jídla nebo suroviny, ze kterých můžete skládat jídelníček sami.

Díky tomuto způsobu krmení eliminujete rozvoj nemocí, především již výše zmíněných potravinových alergií, docílíte také snížené tvorby zubního kamene, jelikož si jej pes průběžně mechanicky odstraňuje rozkousáváním velkých kusů syrové potravy, zejména pak kostí a chrupavek.

Nevýhody BARF stravy

Vše má bohužel i své nevýhody. Barfování je časově náročnější, než sypání granulí do misky, klade také zvýšené nároky na skladování potravy. Maso byste měli před podáváním vždy hluboce zmrazit alespoň na 48 hodin, abyste zahubili případné parazity. Poté byste měli maso pozvolna rozmrazovat v lednici.

Na BARF stravu, stejně jako na všechno ostatní, si lépe zvykají štěňata a mladí psi. U starších psů a jedinců s citlivějším trávením je potřeba pomalé navykání. A určitě se tím nemyslí barfování jen tak napůl, nikdy nemíchejte syrovou stravu s granulemi!

Barfování, krmení psa kostmi
Při barfování využívejte celé kosti i s chrupavkami

Jak začít s barfováním a jaké volit suroviny?

Když už začnete barfovat, krmte pouze tímto způsobem. Postupným navykáním se rozumí volba lépe stravitelných surovin, například dietního kuřecího masa, které můžete krátce povařit nebo nakrájet na menší kousky. Po navyknutí krmíte, pokud možno velkými kusy potravy, aby bylo zvíře nuceno co nejvíce kousat.

Jídelníček by měl být pestrý, aby se vašemu čtyřnohému příteli dostalo všech důležitých živin, vitamínů a minerálů. Je nutné hlídat složení a dodržovat při krmení určité poměry. Pokud toto budete opomíjet, můžete pejskovi vyvolat různá onemocnění způsobená nedostatkem nebo naopak nadbytkem určitých složek potravy.

Jídelníček dospělého psa by měl být tvořen:

  • 40 – 50 % masem
  • 20 – 30 % kostmi, chrupavkami a vazy
  • 20 – 30 % přílohami (zelenina 60 %, ovoce 30 %, obilniny 10 %)
  • Maso

    Pod pojmem maso se rozumí kosterní svalovina, vnitřnosti, tuk a kůže. Svalovina a vnitřnosti by měly být vůči sobě v poměru 7:3. Pro psa je maso zdrojem bílkovin, které jsou v organismu využívány pro tvorbu a obnovu svalů, ale také jako zdroj energie.

    Existuje 10 aminokyselin, které jsou pro psy esenciální, aneb nutné k životu. V každém druhu masa je jejich množstevní zastoupení jiné, proto je nutné udržovat jídelníček pestrý a druhy masa neustále střídat. Štěňata a nemocní jedinci jsou na obsah a kvalitu bílkovin nejcitlivější.

    Kosterní svalovina: hovězí, vepřové, kuřecí (drůbeží), krůtí, skopové, zvěřina, klokaní, pštrosí. Svalovina obecně obsahuje více vody a méně minerálních látek.

    Vnitřnosti: mezi často zkrmované vnitřnosti patří hovězí a skopová srdce (poměrně tučná), plíce, dršťky, játra (nejhodnotnější, ale při velkém množství mohou mít projímavé účinky), žaludky nebo ledviny (obsahují velké množství železa a vitamínů skupiny B a C). Vnitřnosti obecně obsahují méně vody a více minerálních látek a vitamínů.

    Ryby je vhodné pomlít nebo vykostit, jejich kvalita může být rozdílná.

    Kosti, chrupavky a vazy

    Kosti obsahují spoustu důležitých prvků, jako je měď, zinek, fosfor a vápník. Právě kvůli vápníku jsou kosti důležité pro psy ve vývinu, kterým se teprve formuje kostra a probíhá proces osifikace (tvrdnutí kostí).

    Je však nezbytné kosti podávat syrové! Při povaření změknou a lámou se na drobné „třísky“, které mohou poranit zažívací ústrojí psa, riskujeme také „kostěnou stolici“ a zácpu. Můžeme je podávat i obalené masem.

    Při velkém množství pojivové tkáně riskujete u pejska nadýmání a průjmy, protože je hůře stravitelná.

    Vejce

    Podávejte je jednou za čas, pro malé psy jednou týdně, pro velké dvakrát až třikrát. Jedná se o kvalitní zdroj plnohodnotné bílkoviny.

    Oleje

    Do krmiva je vhodné přidávat jak živočišné tuky, tak i rostlinné oleje. Zkrmují se kvůli pokrytí potřeby esenciálních mastných kyselin, jsou zdrojem energie, zlepšují chuť a vůni krmiva, tvoří rozpustné médium pro vitamíny rozpustné v tucích (D, E, K, A). Používejte rybí, slunečnicový nebo olivový olej.

    Jako dobrý zdroj rostlinných tuků se dají použít také ořechy a sezamová semínka.

    Mléko a mléčné výrobky

    Tvoří zdroj tuků a bílkovin, není však dobré je podávat často. Dospělá zvířata mléčné výrobky špatně tráví, lze na ně však postupně navyknout. U zvířat bývají oblíbené a chutné, často ve formě pamlsků.

    Přílohy

    Ovoce se zeleninou jsou zdrojem cenných vitamínů rozpustných ve vodě a v krmivu by rozhodně neměly chybět. Jsou hůře stravitelné, divocí psi je přijímají už částečně zpracovanou v žaludku oběti, proto je vhodné je nějakým způsobem upravit.

    Pozor dejte na vaření – ztrácí při něm vitamíny. Doporučujeme ji proto spíše mechanicky rozmělnit nebo nastrouhat. Často se ke krmení používají brambory, celer, mrkev, brokolice nebo petržel.

    Mezi nevhodné suroviny patří česnek a cibule, kvůli špatné stravitelnosti, nebo luštěniny, které obsahují tzv. antinutriční látky, špatně se tráví a nadýmají. Pokud je psovi podáváte, tak pouze v malém množství a mechanicky narušené (rozmačkané).

    Obilné přílohy nejsou nutné, jsou však dobrým zdrojem energie pro fyzicky aktivní psy. Dá se použít rýže, pohanka, ovesné vločky, těstoviny či rozmočené otruby.

    Pes nesmí čokoládu
    Čokoláda jednoznačně patří mezi potraviny, které by váš pes neměl nikdy pozřít

    Naprosto nevhodné je krmení lidským jídlem: čokoládou či potravinami s vysokým obsahem soli, koření a přepálenými tuky.

    Pejskovi je nutné zajistit také nepřetržitý přístup k čerstvé pitné vodě. Ze zdravotních důvodů zamezujte pití vody například z květináčů či kaluží.

    Doplňky stravy
    Doplňky stravy nejsou vždy potřeba, ale je dobré o nich vědět. Pokud je váš pejsek starší a začíná mít problémy s klouby, je dobré investovat do hydrolyzovaného kolagenu. Často se přidává také řasa kelpa, která je vhodná pro všechny psy, jelikož slouží pro podporu imunity a vitality.

    Jídelníček BARF pro psy

    Pro představu o vhodném jídelníčku, vám přinášíme ukázkovou krmnou dávku pro dospělého psa o hmotnosti 10 kg:

    • 100 g hovězích drštěk, 60 g masitých kostí, 40 g kolínek, kousek banánu
    • 110 g mleté krůty s mrkví a konopnou vlákninou, 50 g hovězích kostí, 30 g rýže, 10 g celeru
    • 100 g sardinek, vařené vejce, 30 g ovesných vloček, 30 g rajčat
    • 110 g kuřecích stehen, 60 g vepřových žaludků, 30 g salátu
    • 100 g tvarohu, 30 g strouhaných jablek + oříšky

    Množství krmiva volte podle velikosti a stáří psa. Krmná dávka u dospělého jedince by měla tvořit 2 – 3 % z živé hmotnosti.

    Štěně potřebuje krmnou dávku o hmotnosti 3 – 7 % z předpokládané hmotnosti (= předpokládaná hmotnost psa za 14 dní). Je tak vhodné zeptat se chovatele, u kterého jste štěně pořídili, kolik by měl pejsek za ony dva týdny přibližně vážit.

    Četnost krmné dávky závisí na stáří vašeho psa:

    • 2 – 6 měsíců: 3x denně
    • 6 – 12 měsíců: 2 – 3x denně
    • od 12 výše: 1 – 2x denně

    Krmnou dávku je vhodné rozdělit na více menších porcí, abyste zbytečně nepřetěžovali trávící trakt vašeho miláčka. Jídlo podávejte vždy s pokojovou teplotou.

    Fantazii při krmení se meze nekladou a váš psí přítel jistě velmi ocení nové a zajímavé kombinace. Můžete se inspirovat na internetu nebo u jiných chovatelů, případně se o BARF stravě poraďte se svým veterinářem. Za všechnu tu radost, co nám naši mazlíčci přinášejí, si přeci jen zaslouží to nejlepší.

    Ohodnoťte prosím

    Podívejte se také na:

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Send this to a friend