Jak odnaučit psa skákat?

Skákání psů je sice přirozené, ale ne vždy se to hodí. Když si představíte, že máte doma velkou rasu, nebude skákání každé návštěvě příjemné. Pokud pes běhá také po zahradě, mohl by navíc někoho skákáním zašpinit.

Naštěstí existují možnosti, jak je to odnaučit. Chce to velkou trpělivost a začít s pravidelným cvičením co nejdříve.

Jak odnaučit psa skákat
Při odnaučování psa skákat na vše možné musíte být velmi důslední


Skákání psů na lidi

Může se to zdát jako maličkost, ale skákání psů po lidech může způsobit vážná zranění. Nejvíce jsou ohroženy děti, starší lidé, ale také každý, kdo nebude na výskok psa připravený. Ano, pokud máte doma malou čivavu, nebude to takový problém, jako když máte velkou dogu.

Při skákání se může stát, že pes člověka porazí a ten se může při pádu uhodit do hlavy. A pochopitelně je to také nežádoucí při návštěvách. Každým výskokem může pes člověka umazat, zničit mu oblečení nebo ho případně podrápat. Psi skáčou od přírody a mají to zakořeněné v DNA, ale je možné, je to odnaučit.

Jak je to odnaučit?

Nejlepší je, pokud se cvičením začnete již od štěněte. Tím si pejsek zvykne a bude mu to připadat normální. Ne vždy je to možné, ale i v těchto případech se dá starší pes naučit poslušnosti.

Při pečlivém zkoumání odborných webů se můžete dozvědět, že jednou z velmi účinných metod je nastavení kolene. Ve chvíli, kdy bude pes vyskakovat, nastavíte mu koleno společně s povelem „nesmíš“.

Druhou možností, že při vítání psa si ke svému mazlíčkovi sednete, dáte mu ruku přes čumák a přes oči, včetně povelu „sedni“. Pejska můžete následně pohladit. Důležité je mazlíčka motivovat, mějte tedy vždy po ruce nějaký pamlsek, který má rád. Pro psa je to motivační, protože ví, že dostanete dobrotu.

Uvádí se, že je potřeba povely neustále procvičovat. Pokud k vám chodí návštěva dvakrát za rok, nemusí si už pejsek pamatovat, jak se má zachovat. Nejlepší je, pokud pes nebude vyskakovat sám od sebe po nikom. Tím zajistíte, že si bude toto chování pamatovat, i když se s cizími lidmi doma nepotká tak často.

Fungovat ale může i klasický povel „sedni“. Pes na něho musí být naučený. Pokud vás poslechne, měl by opět dostat pamlsek. Je to nejlepší metoda, protože se dá pak použít, jak venku, tak doma, když přichází návštěva. Při venčení pejska je potřeba pohlídat, aby neskákal po kolemjdoucích lidech, což může být nebezpečné. Tím, že psa venčíte na vodítku, můžete trhnout vodítkem, aby pes pochopil, že nesmí skákat. Především při procházkách by měl mít pes dostatek zábavy, aby se nenudil a neměl čas vymýšlet skopičiny.

Skákání přes plot

Složitější může být odnaučit psa skákat přes plot. Zde hrozí, že by se vám mohl pes zaběhnout, popřípadě utéct a poranit někoho na druhé straně plotu. Odnaučení skákání přes plot je komplikované a nejčastěji pomůže jedině navýšení plotu, aby ho pes neměl šanci přeskočit.

Skákání psa na postel

Máte problém se skákáním psa na postel nebo pohovku? Zde vám nepomůže nic než důslednost a systém odměňování. Je potřeba psa neustále upozorňovat, že toto nesmí. Pokud už do postele nebo na pohovku vyskočí, musíte ho sundat dolů na zem. Pomůže, když bude mít pejsek své místo, kde si bude moct vyskočit. Může si na něho lehnout třeba na deku.

Když si nevíte rady

Pokud si na cvičení svého čtyřnohého miláčka nevěříte zcela sami, můžete ho přihlásit do některého z kurzů. V těchto kurzech se zkušení cvičitelé zaměřují právě na problémy při skákání po návštěvách, ale i třeba přes plot, do postele nebo na dveře. Kurzy většinou nejsou moc drahé a mohou tak být dobrým pomocníkem s definitivním odnaučením skákání.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend