Stejně jako sami sobě, i našim psím společníkům chceme čas od času dopřát dobrou svačinku. Co váš pes může jíst a co naopak nesmí? Vše vám přehledně popíšeme v našem článku
Obsah článku
Ovoce
Většina ovoce obsahuje velké množství jednoduchých cukrů, které v trávícím traktu kvasí. S konzumací většího množství tak může být spojené nadýmání a průjmy. Proto se doporučuje podávat ovoce vždy jen v malém množství. Samozřejmě nikdy nedávat nahnilé, spadané, jakkoliv napadené, nezralé nebo chemicky ošetřené kusy.
Banány jsou považovány za skvělý pamlsek, nikdy je však psovi nepodávejte se slupkou. Obsahují hodně draslíku, vitamínů A a C a vlákniny. Při větším množství mohou způsobovat zácpu.
Meloun je výborná svačinka na horké dny, obsahuje spoustu vody a pomůže tak organismus hydratovat. Je ale nutné odstranit slupku a pecky, ty jsou pro psa toxické!
Třešně a broskve podávejte vždy vypeckované. Dávejte pozor na to, aby zvíře pecku v žádném případě nepozřelo nebo nevdechlo, protože obsahuje jedovatý kyanid (platí o všech peckách plodů ovocných stromů). Proto je taky nutné zajistit, aby pes nikdy neměl sám přístup ke spadanému ovoci tohoto typu. Větší množství může také působit projímavě.
U malin je také nutno zajistit, aby je pes neobíral z keříku sám. Mají vysoký obsah přírodního cukru xylitolu, který ve větších dávkách vede k hypoglykémii nebo onemocnění jater. Mohou mít ale pozitivní účinky při zánětech kloubů zejména u starších jedinců.
Citrusy způsobují většině psů trávicí potíže. Obsahují velké množství vitamínu C, který je většina zvířat schopna si sama vytvořit (až na morčata a primáty). Při nadměrném přísunu tak dochází k zátěži ledvin, u citlivějších jedinců se mohou vyvinout i močové kameny. Bez slupky a semínek pro zvíře nejsou smrtelně nebezpečné, ale nedoporučují se.
Hrozny, hrozinky a rybíz mohou způsobovat selhání orgánů, zejména ledvin. Mezi hlavní příznaky patří zvracení, průjem, nechuť k jídlu, deprese a úbytek váhy.
Nejnebezpečnější ovoce pro psy je avokádo. Obsahuje persin, který poškozuje srdce, plíce a další tkáně, proto nikdy nepodávejte žádnou část avokáda!
Mezi dobré ovocné svačinky naopak patří jahody, borůvky a brusinky, které jsou díky spoustě vitamínů a antioxidantů považovány za superpotraviny. Psovi můžete nabídnout také jablko (vždy ale bez slupky a semínek) nebo ananas.
Zelenina
Brambory nikdy nepodávejte v syrovém stavu. Obsahují solanin, alkaloid pro psy jedovatý (nahnilé nebo poškozené brambory ho obsahují ještě více). V uvařeném stavu obsahují solaninu minimum, proto už se nepovažují za toxické. Ani tak se ale příliš nedoporučují, protože psi špatně tráví bramborový škrob a často jim vznikají trávicí obtíže.
Zralá rajčata nejsou pro psy nebezpečná. Pozor ale na rajčata nezralá, ta obsahují stejně jako syrové brambory jedovatý solanin. Otrava solaninem se projevuje nadměrným sliněním, rozšířenými zornicemi, podrážděním trávicího traktu, ztrátou koordinace, celkovou slabostí a křečemi.
Také česneku a cibuli byste se měli při krmení psa obloukem vyhnout. Obsahují sirné sloučeniny, které v červených krvinkách poškozují hemoglobin, který je zodpovědný za přenos kyslíku v organizmu. Příznaky se mohou projevit až po pár dnech, kdy se červené krvinky začnou rozpadat – zrychlený tep a dech, dušnost, průjem, bolesti břicha, apatie. Masivní otrava se projeví do 24 h, ke smrti může dojít v důsledku velkého nedostatku kyslíku pro tkáně. Špatný je i chronický příjem v malém množství, kdy je tělo permanentně v kyslíkovém stresu.
NÁŠ TIP: Přečtěte si článek o tom, jak byste měli správně krmit svého pejska.
Brokolice je po uvaření bezpečná, v syrovém stavu však obsahuje glukosinoláty, které ovlivňují zvětšování štítné žlázy. Vedou také k poruchám trávicího traktu (průjmy, zvracení).
Jako vhodnou zeleninu můžete podat například papriku (nikdy ne pálivou) nebo okurku hadovku, která je dobrá hlavně u zvířat s nadváhou.
Další jídla
Z ořechů jsou pro psy nejhorší makadamové ořechy. Mohou způsobit celkovou slabost, deprese, zvýšení tělesné teploty, třes, poruchy koordinace a zvracení. Úmrtí z otravy makadamovými ořechy byla zaznamenána pouze u psů, kteří už v minulosti prodělali onemocnění jater a ledvin.
Ostatní ořechy nejsou tolik nebezpečné, ale doporučuje se nedávat je psům vůbec. Mají vysoký obsah tuku, a mohou tak vyvolat průjmy, zvracení, v krajním případě pankreatitidu (zánět slinivky břišní). Je zde možnost výskytu otravy solí u solených plodů, nebo alergických reakcí, které jsou docela časté.
Těstoviny psovi neublíží, ale nejsou vhodné. Ideálně je podávejte co nejméně, pokud to jde, nahraďte je rýží. Psi nejsou stavěni na trávení obilovin, ze kterých jsou těstoviny vyráběny.
Mléko není přirozená potrava pro dospělého jedince, který v průběhu života postupně ztrácí schopnost trávit laktózu. Často tak vede k průjmovým onemocněním. Pokud však vašemu psovi chutná a nezpozorovali jste žádné zdravotní problémy, v malém množství neuškodí.
Vejce mohou psi ve vařené formě konzumovat neomezeně. Jsou výborným přirozeným zdrojem bílkovin, ideální je zvykat na ně psy postupně, aby se neobjevily zažívací potíže. U syrových vajec je riziko nákaz, např. salmonelózou.
Občas je těžké odolat psím očím, které na vás koukají u oběda a čekají, až něco spadne. Je ale pro jejich dobro, když budete respektovat jejich přirozené potřeby a nebudete je tak krmit naší lidskou upravenou stravou.