Každý majitel psa si dokáže živě představit, jak rychle se jejich čtyřnohý mazlíček dokáže ušpinit. Samozřejmě to není nic, co by nedokázala spravit jedna pečlivá koupel. Nicméně co když je váš pejsek tak velký dobrodruh, že jeho srst vyžaduje koupel častěji?
A jak často vůbec můžeme psa mýt bez toho, aby to na něho mělo neblahý vliv? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pokračujte dále ve čtení tohoto článku.
Obsah článku
Určitá část pejsků vodu zbožňuje takovým způsobem, že se pro ně koupel stává jedním z nejkrásnějších a nejzábavnějších momentů. Zbylá část, pravděpodobně stejně velká, naopak vodu ani nemůže cítit. Dostat pod proud vody pejska, který si s vodou netyká je dost složitá záležitost, ale i tak je někdy třeba toto úsilí vynaložit.
A když se vám to povede, začíná vám další zajímavé dobrodružství. Jakým způsobem pejska umýt, tak aby on byl mokrý a namydlený a vy sušší, a ne naopak? O tom si povíme v některém z našich dalších článků.
Příliš časté koupání škodí
Nyní se pojďme podívat na otázku, jak často můžeme koupat psa bez toho, aby to na něj mělo neblahé účinky. Případně jestli je vůbec nutné psa mýt. Mnoho z nás si přece vzpomíná na dědova Fida, jehož jediná zkušenost s vodou byl občasný skok do rybníku a pejsek byl přece vždy zdravý jak rybička.
Nebývá to sice tak často ve zvyku, ale tentokrát nám naše příklady z minulosti nabízejí spíše pravdivější představu než naopak. Odborníci se většinou shodují na tom, že s koupáním psa se to opravdu nemá přehánět. Přílišné mytí může mít za následek zhoršení kvality psí srsti.
Srst může ztratit přirozenou schopnost odmašťovat se, nebo může také přijít o bakterie, které jsou pro zdraví psa vydatným pomocníkem. V určitých případech může dojít také k narušení mikroflóry kůže.
Koupání štěněte jen v nejzazším případě
Frekvence mytí je u každého plemena nicméně jiná. Přesto ale jedna univerzální informace existuje. Napříč plemeny se nedoporučuje koupání štěňátek. Ty by se měly mýt jen v nejnutnějších případech.
Psí koupel maximálně jednou měsíčně
Obecně by se dalo říci, že i u dospělých psů bychom měli plánovat vodní očistu v případech, kdy nás k tomu donutí jejich vyválení v bahně nebo pach, který nám znepříjemňuje společné soužití. Jiný důvod než zapáchání nebo viditelná špína, by neměl být argumentem pro psí koupání.
I tak by neměla být celotělová koupel častější než jednou měsíčně. Menší frekvence mytí by pak měla probíhat u psů s krátkou či hladkou srstí. Jejich srst by mohla častý mytím přijít o svojí přednost, která tkví v dobrém odpuzování vody.
Lidský šampón není pro psy
Na závěr je třeba ještě zmínit jedno důležité pravidlo, které by měli mít na paměti všichni majitelé psů. Ať máte doma hladkosrstého nebo dlouhosrstého psa či dokonce naháče, v žádném případě ho nekoupejte za použití šamponu, který je určený pro lidské uživatele.
Klasický šampon, který je na vaně všech domácností je totiž příliš kyselý a psí kůži by mohl podráždit. Proto se rozhodně vyplatí investovat do šamponu, který je vyroben speciálně pro psí mazlíčky.