Váš chlupatý čtyřnohý mazlíček potřebuje pravidelně dostávat kvalitní stravu. Díky stravě s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, se může jeho organismus zdravě vyvíjet. Kočka je velmi chytré zvíře, které se nespokojí jen tak s něčím. Navíc je důležité krmivo chystat pravidelně, protože kočička bude očekávat, že v danou dobu najde v miskách nějakou dobrotu.
Krmení se liší podle toho, jakého mazlíčka budete hostit. Pokud se jedná o vaši domácí kočku, která je zvyklá na domácí prostředí, bude to zcela jinak než, když se pustíte do krmení kočky žijící venku.
Především jsou to úplně jiné zvyklosti, které krmení provází. V případě, že pouštíte kočku na zahradu, ale přebývá s vámi doma, musíte se ke krmení stavět jako by to byla čistě domácí kočička.
Jak často krmit domácí kočku?
Je důležité si uvědomit, že péče o kočku domácí vyžaduje pravidelné činnosti, mezi kterými je i krmení. Kočky mají nejraději, když je budete krmit několikrát denně, ale zvolíte menší porce. Na jednu stranu sice kočka někdy neví, kdy má dost, ale některé domácí kočky si pak z porce dají jen část a zbytek můžete prakticky vyhodit, pokud jim krmení neschováte.
Můžete se držet zásady, která se týká věku mazlíčka. Platí zde, že čím je kočka mladší, tím je důležitější ji dávat porcí více během dne. S narůstajícím věkem se pak krmení snižuje. Výjimku pak tvoří starší kočky nebo kočičí senioři, tam se opět vyplatí krmit vícekrát za den. Koťata potřebují nabrat energii a musí mít „z čeho brát“ při svém růstu a vývoji.
Koťata krmte ideálně až 6x denně. Tento interval se bude postupně snižovat, ale u úplných kočičích prcků je pravidelná strava po menších porcích klíčová.
Dospělé kočky to mají zase trochu jinak. Za dospělou kočku můžete považovat mazlíčka staršího 9 měsíců. U těchto mazlíčků připravte krmení 2 – 3x denně. U krmení starších kočiček můžete postupovat tak, že kočce necháte v misce pravidelně granule, které si může dát, kdykoliv bude mít chuť.
V průběhu dne ji pak budete jen servírovat do misek kapsičky, konzervy a další stravu. Důležitá je i voda, která musí být v misce vždy. Je dobré vodu pravidelně měnit.
Jak často krmit venkovní kočku?
Zcela jiný příběh má krmení venku žijících koček. V případě, že vám po zahradě takto lítají čtyřnozí chlupáči, je důležité jim krmení dávat vždy na stejné místo a přibližně ve stejnou dobu. Ať už je totiž kočka kdekoliv, zvykne si, že bude v určitý čas dostávat krmení a vrátí se.
I venkovní kočka by měla mít připravenou misku s vodou a misku s granulemi. Zde ale porce granulí dávejte přiměřeně a raději je doplňujte, protože by mohly granule nasáknout venkovní vlhkost a kočkám by už nechutnaly. Misky dejte někde pod střechu a ideálně na nějaké klidnější místo, venkovní kočky bývají dost plaché.
Venkovní kočky byste měli krmit 2x denně. Pravidelnost a krmení v určitou dobu je důležité hlavně v zimě. V zimě může krmení nebo voda kočkám zmrznout. Je tedy důležité, aby si mohly stihnout dát vámi připravenou stravu.
Jak krmit březí kočku?
Je důležité stravu přizpůsobit aktuální situaci. Pokud je totiž kočka březí, musí se jí strava upravit. Březí kočky by měly dostávat větší porce a minimálně 3-4x denně. V krmivu by mělo být dostatek vitamínů a minerálů. Krmené dávky zvyšujte až, když je kočka ve druhé polovině březosti. Je to období, kdy se vyvíjí plod a je potřeba větší dávka prospěšných látek a stravy.
Jak vidíte, krmení kočky není stále stejné. Je důležité sledovat kočku, vnímat její věk a najít i to, co má třeba ráda. Ne každá kočka vám bude jíst stejné kapsičky, granule nebo konzervy. Obvykle ale je možné kočku naučit na danou stravu od malička.