U malých štěňátek patří kousání k jejich základním potřebám, pomáhá jim to prozkoumávat svět kolem sebe, zároveň tím všem ukážou, jakou už nabrala sílu!
Je ale potřebné jim názorně ukázat a vysvětlit, kdy je kousání povolené a kdy už naopak není.
Zajímají-li vás osvědčené rady a tipy, tak jste na správné adrese.
Obsah článku
Vyměřte psíkovi hranice
Štěňátka jsou hravá, odvážná a moc ráda budou zkoušet, co všechno si k vám, případně k vašim věcem, mohou dovolit.
Myslete na to, že pokud vám začne ožužlávat ruku jednou, stoprocentně to zkusí i podruhé, čemuž musíte zabránit, pokud chcete mít vzorně vycvičeného, hodného hafana.
Ptáte se jak?
Ačkoliv to zní poměrně úsměvně, u mnoha psů funguje, když zakňučíte, zvukem jim tak předáte signál, že to, co zrovna provádějí, je bolestné a zcela nevhodné.
Pokud to nepomohlo, zkuste zamezit očnímu kontaktu, většinou trvá kolem patnácti vteřin, než se štěňátko zamyslí a danou situaci nějak vyhodnotí.
Pokud ale stále nedošlo k žádné změně, z místnosti odejděte, nechte tam štěně samotné, aby se zklidnilo.
Důležité také je, pokud s kousáním přestane, měla by od vás následovat náležitá pochvala.
Jak vysvětlit, do čeho kousat může a do čeho ne
Pokud malého provinilce přistihnete, jak vám okusuje botu, rázně zakřičte ‚fuj‘ a okamžitě mu ji seberte.
Místo ní mu zkuste podsunout kousací hračku, aby zjistil, že jakmile okusuje hračku, nenásleduje žádné pokárání, kdežto v případě obuvi ano.
Pokud předmět, který má zakázáno ničit, nechce pustit, jemně ho zatahejte za kůži na krku, pozornost tak obrátí k vám, ne k předmětu v tlamě.
Nejčastější chyby, kterých se pejskaři dopouštějí
- výměna nové boty za starou
- přehlížení toho, že pejsek něco ničí
- užití velkého množství gestikulace
- ztráta trpělivosti
- dodatečné pokárání
Jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat, je, pokud se psisko vrhlo na ničení nové obuvi, nahradit ji starou.
Ano, vy ten rozdíl vidíte, ale hafan ne, pro něj je to stále jedna a ta samá situace, odvodí si tak z toho, že je povolené kousat do všeho, co vypadá jako bota.
Nikdy, opravdu nikdy, se nenechte ovlivnit tím flegmatikem v sobě. Pokud štěňátko necháte okusovat něco, co nemá, návyky ke správnému chování si vytvoří velmi obtížně.
Zároveň byste se ale neměli chovat jako výbušní cholerici, kteří budou máchat rukama kolem sebe a na čtyřnohého parťáka všemožně křičet.
Pejska tím akorát vyděsíte a vůbec nebude tušit, co se právě děje a proč se to děje.
Pokud jste psa nepřistihli takzvaně přímo při činu, netrestejte ho dodatečně.
Opět vůbec nebude tušit, čím si vaši zlost vysloužil. Ano, a to i v případě, že mu v rozkousané pohovce ‚vymácháte‘ čumák.
Jak postupovat, když je pes dospělý, ale stejně kouše?
Kousání ve většině případů může znamenat to, že je váš pes ve stresu nebo že se nudí a neví, jak jinak by se měl zabavit. V tuto chvíli se zamyslete nad tím, zda se mu opravdu věnujete tak, jak si situace žádá.
Zapomínat byste neměli na pravidelné procházky, společný trénink či hraní a v neposlední řadě mu dopřát dostatek hraček, vhodná je třeba kousací buvolí kost nebo různé uzle.
Vším se řídíte, ale kousání stále trvá? Pro začátek z místnosti, kde se pejsek vyskytuje, odkliďte všechno, co by mohlo přilákat jeho pozornost. Mluvíme o volně pohozeném oblečení, neuklizené obuvi a podobně.
Jinak platí de facto to stejné, co u štěňat, zakřičet ‚fuj‘, pokud vyvádí nepovolené věci, a chválit ho, jestliže s tím po vašem povelu přestane.
Rozumíme tomu, že jsme na vás momentálně vybalili spoustu instrukcí, rad a postupů, ale nebojte se, pokud se obrníte značnou dávkou trpělivosti, věříme, že s pejskem nakonec vše zvládnete a odměnou vám bude ten nejlepší parťák, kterého si vůbec můžete přát.