Jak vyvolat zvracení u psa

Nechali jste vašeho čtyřnohého mazlíčka bez dozoru a on sežral něco, co by mu mohlo způsobit vážné zdravotní komplikace? Je jedno, zda pes pozřel úklidový prostředek plný chemikálií nebo vysypané léky.

Jak vyvolat zvracení u psa
S vyvoláním zvracení příliš neotálejte

Je potřeba co nejrychleji jednat, abyste zabránili dalšímu vstřebávání látek do organismu. Jak vyvolat zvracení u psa a je to vždy nutné? Vše vám vysvětlíme v našem článku.


Kdy vyvolat zvracení psa?

Pokud víte, že váš pejsek snědl něco opravdu špatného, nejprve se poraďte se svým veterinářem, který vám poradí, jak se v dané situaci zachovat.

V případě, kdy vám doporučí vyvolat zvracení, neměli byste otálet. Je totiž nutné docílit toho, aby se nežádoucí látka dostala co nejrychleji z trávícího traktu pejska. Zvracení bystě měli vyvolat nejpozději do 2 hodin.

Kdy zvracení nevyvolávat?

Pokud již váš pes zvracel, není nutné jeho trávící trakt dráždit a ještě více mu přitěžovat. Zvracení není nutné vyvolávat ve chvílích, kdy již pozřená látka koluje v oběhu psa – od doby od pozření tedy uplynuly déle, než dvě hodiny.

Při pozření vysoce chemických látek (kyseliny, bělidla) nikdy nevyvolávejte zvracení. To by mohlo způsobit narušení žaludeční stěny či naleptání sliznic, čímž svému pejskovi zdravotní stav spíše zhoršíte.

V případě, kdy je váš pes malátný či vůbec nereaguje, vyvolané zvracení by jej dokonce mohlo udusit.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek na téma proč pes zvrací.

Co použít pro vyvolání zvracení?

Osvědčeným přípravkem pro vyvolání zvracení je 3 % roztok peroxidu vodíku, který naředíte s vodou v poměru 1:1 a aplikujete jej přímo do tlamy psa.

V případě, že nedojde ke zvracení, můžete aplikaci naředěného peroxidu vodíku opakovat, a to maximálně však jednou – nikdy však nepřekračujte množství jedné polévkové lžíce na 10 kilogramů hmotnosti psa!

Většina domácností nemá peroxid vodíku k dispozici. V této chvíli si tak vystačíte s obyčejnou kuchyňskou solí, kterou rozpustíte ve vlažné vodě. Sůl do vody přidávejte do chvíle, kdy se rozpouští ve vodě. Jakmile se ve vodě začne objevovat nerozpuštěná sůl, můžete roztok aplikovat přímo psovi do tlamy.

Z dalších domácích prostředků můžete použít také jedlou sodu nebo hořčici.

Po aplikaci přípravku na zvracení je vhodné přimět psa k pohybu. Díky tomu se mu podaná látka rychleji vstřebá do organismu a účinek se urychlí.

Pokud se vám zvracení vyvolat nepodařilo, neváhejte a urychleně vyhledejte odbornou pomoc. S sebou vždy vezměte obal od látky, kterou váš pes pozřel.

Urychlíte tím diagnostiku a nasazení případných preventivně-léčebných přípravků.

5/5 - (1 vote)

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend