Odčervení psů a koček

Odčervování psů a koček je nezbytné i v případě, že je váš domácí mazlíček zdravý a nedostane se do kontaktu s vnějším prostředím.

Odčervení samotné by mělo sloužit jako prevence budoucího problému s vnitřními parazity.

Červi trápí především štěňata
Červi trápí především štěňata


Jak se červi přenášejí?

Vajíčka a vývojová stádia vnitřních parazitů se ve vnějším prostředí buď vyskytují volně, nebo je přenášejí blechy a všenky, kterých v trávě najdeme plno. Ač se to nezdá, je váš domácí mazlíček ohrožen nakažením i v případě, že domov neopustí, například kočky žijící v bytě. Vajíčka vnitřních parazitů nebo nakažené blechy a všenky můžete totiž nevědomě donést domů například na botách nebo na oblečení.

Mezi nejčastější vnitřní parazity, proti kterým působí odčervení, řadíme tasemnice, měchovce, škrkavky nebo svalovce. U štěňat dosahuje pravděpodobnost nakažení až 95 %, proto by se měla odčervovat automaticky bez koprologického vyšetření trusu.

Koprologie je soubor metod, které nejsou náročné (časově ani finančně) a používají se k vyšetření trusu zvířete na přítomnost parazitů. Na požádání nebo doporučení jej provede ze vzorků vašeho mazlíčka téměř každý veterinář.

Štěňata bedlivě hlídejte

Nákaza u štěňat může vést k růstovým problémům, křečím, v krajních případech také k jejich úhynu, proto se nevyplatí toto podceňovat. Nejčastěji se u nich vyskytuje nakažení škrkavkou psí (toxocara canis), v takovém případě mluvíme o toxokaróze. Onemocnění je přenosné na člověka a zvíře se nakazí už v prenatálním stádiu (před porodem) přes placentu nakažené matky. Vývojová stádia škrkavky jsou poté dále vylučována v mateřském mléku.

Velmi časté je také nakažení štěňat tasemnicí psí, která se do jejich těla dostane pozřením nakažené blechy při sání mateřského mléka. Březí fenu lze ošetřit jedině přípravkem Stronghold – jiné mohou štěňatům způsobit závažné vrozené vady nebo způsobit jejich úhyn. Proto je ideální feně podat antiparazitikum před připouštěním a pak také po porodu společně se štěňaty.

Červi u psa

Mezi více ohroženou skupinu patří také lovečtí psi a psi krmení syrovým masem či BARF stravou.

Syrové vepřové maso může obsahovat stočenou larvu svalovce (trichinella spiralis), která se po vniknutí do organismu psa nebo kočky uvolní a zavrtá do sliznice střeva, odkud putuje dále do mízního systému a svalů, kde způsobuje onemocnění zvané trichinelóza.

Přenašečem svalovce jsou také potkani, kteří bývají zdrojem nákazy pro kočky.

Kdy začít s odčervením štěňat?

Stejně jako vakcinace, má i odčervení určité časové schéma. U štěňat začínáme s odčervením ve věku 14 dnů. Do stáří tří měsíců odčervujeme každých 14 dní a do stáří půl roku pak každý měsíc. Po dosažení půl ročních narozenin zvíře odčervujeme do konce života každé tři měsíce. Intervaly platí stejně pro psy i kočky, je ideální psát si je do kalendáře nebo diáře.

Zodpovědný majitel by si měl u svého mazlíčka všímat příznaků začervení. Nakažené zvíře bývá apatické (nejeví zájem, je unavené), může mít matnou a vypadávající srst, trpět na průjmy a zvracení nebo může mít bolesti v oblasti břicha.

Pokud jste jej ošetřili antiparazitiky během méně jak tří měsíců, vezměte jej k veterináři i se vzorkem trusu. Vyšetřuje se tzv. směsný vzorek, který se sbírá kvůli nepravidelnosti vylučování vajíček a částí parazitů tři dny (mohou být v trusu viditelné pouhým okem, není to však pravidlem – vše je závislé na míře zamoření a na počtu červů přítomných ve střevech).

Používá se schéma 1-3-5, což v praxi znamená, že seberete vzorek trusu například v pondělí, ve středu a v pátek.

Jak provést odčervení?

Zbavení zvířete cizopasných střevních červů nazýváme dehelmintizace. Existují různé formy – odčervovací pasty (Caniverm, která je nejvhodnější pro mláďata), tablety ochucené i neochucené (Caniverm, Drontal, Dehinel plus), spot-ony, což jsou pipety, které slouží pro kapání za krk.

Podaná dávka tablet se řídí hmotností, obvykle se udává tableta na 10 kg. Můžete ale zakoupit také tzv. XL tablety určené pro velká plemena, kdy jedna tableta slouží na zhruba 32 kg živé hmotnosti – před podání se vždy poraďte se svým veterinárním lékařem a čtěte příbalový leták.

Ideální je dát přípravek na kořen jazyka, pokud však zvíře ani trochu nespolupracuje, hlavně v případě koček, můžeme do srsti na přední končetině rozetřít pastu, kterou olížou při čištění se.

Přípravky působí jednorázově, nechrání zvíře před další nákazou. Jsou k dostání u veterináře a v lékárnách, můžete je najít také ve zverimexech a obchodech s chovatelskými potřebami.

Zvíře odčervujte týden před nebo týden po vakcinaci. Přítomnost parazitů může negativně ovlivnit imunitní reakci na vakcínu.

Vnitřní parazité jdou ruku v ruce s parazity vnějšími, hlavně s blechami a všenkami, proto je nutné zbavovat se jich zároveň pomocí tablet, spot-onů, sprejů, šampónů nebo antiparazitních obojků.

Pokud nebudeme řešit oba problémy najednou, invaze se rychle obnoví, protože právě vnější parazité přenášejí vajíčka a vývojová stádia vnitřních červů. Hlídejte taky svého psa, aby na procházkách „neuklízel“ hromádky po ostatních. Je to rychlý a zaručený zdroj nákazy.

Důležitá je také hygiena, protože ve vlhkém a znečištěném prostředí se parazité množí nejlépe. Většina vnitřních červů je přenosná na člověka, což je nebezpečné hlavně v domácnostech s dětmi, které všechno ochutnávají.

Když budete jednou za čas věnovat pár chvil prevenci, vyhnete se spoustě nepříjemných problémů spojených se začervením vašeho čtyřnohého přítele.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend