Ruskoevropská lajka

Ruskoevropská lajka je velké psí plemeno pocházející z Ruska, měřící 54 – 60 cm a vážící 20 – 22 kg.

 

 

 

 

Informace o plemeni

Původ plemene Rusko
Další názvy plemene Russo-European Laika, Laika Russko-Evropeiskaia
Velikost velká plemena
Výška 54 – 60 cm
Váha, hmotnost 20 – 22 kg
Věk, délka života 13 let
Zbarvení, barvy bílá s černámi znaky, černá s bílámi znaky, černá
Skupina FCI FCI V: Špicové a plemena primitivní
Sekce FCI FCI Severští lovečtí psi
Typ srsti krátkosrstá
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ostatním zvířatům a psům příliš s nimi nevychází

Povaha

Ruskoevropská lajka je rodinný, energický, tolerantní, lovecký, živý pes, který velmi dobře vychází s dětmi. Vůči ostatním domácím mazlíčkům může být teritoriální a bohužel není výjimkou ani agresivita vůči cizím psům, speciálně mezi samci. Mezi její největší přednosti patří právě lovení, při kterém se ani nebojí pronásledovat větší zvířata, či  hlídání objektů, např. farem a usedlostí.

Ruskoevropská lajka štěňata

Štěně Ruskoevropské lajky s PP pořídíte za částku od 10.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte 5.000 Kč bez PP. Křížence seženete za 2.000 Kč, nekteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Strava, krmení

Strava ruskoevropské lajky by měla být kvalitní, založena na vyváženém poměru bílkovin a vitamínu potřebných pro správný vývoj kostí a svalů. Dá se krmit kvalitními suchými granulemi, nejlépe bez pšenice s vysokým procentem masa, případně doplňovat o BARF stravování, tedy o syrové maso a orgány, které tělu dodávají další potřebné živiny, jako je například železo. Maso je potřeba ponechávat syrové a nijak neupravené. Mezi rutinní záležitosti by měl patřit také lososový olej, který psům nejen chutná, ale především pečuje o zdravě vypadající pokožku, srst, ale také pomáhá správné funkci srdce. Vitamíny, které je možné lajce dodávat navíc je např. vitamín B. 

Péče o srst

Ruskoevropská lajka má krátkou srst, kterou je nutné 1 – 2x týdně česat. Příliš časté koupání není příliš doporučeno, jelikož by pes mohl trpět velmi suchou a svědivou pokožkou. Jakmile se lajka dlouhodobě nachází v teplém prostředí, máte ji např. doma, může ztrácet srst. Tomu se dá snadno předejít pravidelným a častým česáním.

Výcvik

Jelikož je lajka poměrně tvrdohlavé plemeno, je nutné k výcviku a následné poslušnosti zvolit pouze jednoho pána, kterého bude poslouchat. Jen tak je možné zaručit, že jej bude respektovat a výcvik půjde snáze. Určitě se hodí do rukou zkušených chovatelů, kterým se odvděčí svými bohatými schopnosti učit se nové povely.

Zdraví, nemoci

Ruskoevropská lajka je známa pro svůj tuhý kořínek, jelikož se jedná o neuvěřitelně zdravé plemeno, které na základě dlouholetých statistik nenese mnoho dědičných chorob. Mezi výjimky, které byly hlášeny v malém množství, patří nemoci jako kryptorchismus (porucha sestupu varlat do šourku) a pupeční kýla. Obě tyto vady se dají chirurgicky odstranit.

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

Jak již název plemene napovídá, jedná se o psa vyšlechtěného v Rusku. První zmínka, která předcházela oficiálnímu schválení a standardizování plemene o téměr 100 let, se objevila již v roce 1985. Ruskoevropská lajka vznikla křížením karelských medvědích psů a místních typů lajek, kterých bylo hned několik, a to většinou za účelem využití těchto psů na práci, především k lovení.

Chovatelské stanice (CHS) – Ruskoevropská lajka

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

  1. Carnivora Boreas ve Středočeském kraji
  2. Anika Vevos ve Zlínském kraji

 

Máte zkušenosti s plemenem Ruskoevropská lajka? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend