Venku se udělá hezčí počasí a vy tak budete chtít vytáhnout svého pejska do přírody na pořádnou procházku. To sebou nese určité riziko, a to jsou klíšťata. Klíšťata jsou v letním období velmi aktivní a psí kožich je pro ně skvělým cílem.
Pokud máte dlouhosrstého psa a ten se proběhne vysokou trávou, budou se vám klíšťata v jeho kožichu i složitě hledat. Co tedy dělat, abyste se klíšťatům vyhnuli? Vedle pipety nebo antiparazitického obojku se doporučují tablety. Jaké jsou jejich výhody, kdo je vyrábí a na co si dát pozor?
Obsah článku
Jak na klíšťata u psů?
Je to věčný boj, jak u lidí, tak u psů a dalších zvířat. Stačí se projít vysokou trávou nebo vyrazit do lesa a klíště se na vás může přichytit ani nevíte jak. U psů můžete s klíšťaty bojovat několika způsoby. Můžete využít například:
- Pipetu proti klíšťatům (účinkuje zhruba 4 týdny, nesmí se smýt z kůže)
- Psí obojek proti klíšťatům (účinkuje dlouhodobě, pes ho ale nesmí ztratit)
- Sprej proti klíšťatům (funguje maximálně 4 týdny, opět hrozí smytí z kůže)
- Tablety proti klíšťatům (fungují až 3 měsíce, nelze je smýt, jsou účinné)
Výhody tablet proti klíšťatům
Hned na první místo bychom měli zařadit jednoduchou aplikaci. Pes nemá ve většině případů problém tabletku smlsnout jako pamlsek. Abyste měli jistotu, že bude tableta v žaludku psa dobře stravitelná, podejte mu ji s kouskem jídla. Další nespornou výhodou je dlouhodobý efekt bez ohledu na vnější vlivy.
Pokud byste aplikovali například pipetu na kůži, může se vlivem deště nebo koupání smýt pryč z těla psa. Tím se stane neúčinná. Máte psa, který běhá pravidelně po venku? Nejlepší je tableta, která vydrží v organismu za každých podmínek. Tablety mají výhodu i oproti obojkům pro psy. Obojek i pipeta jdou prostě cítit. To se u tablety stát nemůže. Tableta nepřináší žádný pach.
Nejlepší výrobci protiklíšťových tablet
Bravecto
Značka Bravecto patří ke špičce na trhu s tabletami pro psy. Na prvním místě můžeme vypíchnout jejich dlouhodobý účinek, který trvá až tři měsíce, což většina ostatních tablet nedokáže. Bravecto nelikviduje jen klíšťata, ale umí si posvítit i na blechy a další parazity.
U těchto tablet se nemusíte bát je podat i březím nebo kojícím fenám. Tablety proti klíšťatům pro psy Bravecto jsou k dostání pouze na předpis, budete muset vyrazit za veterinářem svého mazlíčka.
Nextgard
Druhou značkou, kterou můžete na českém trhu dostat, je Nextgard. Tyto tablety proti klíšťatům ale nejsou tak účinné jako předchozí značka. Pokud podáte pejskovi tabletu Nextgard vydrží její účinek zhruba měsíc od podání. Tablety umí usmrtit blechy do 8 hodin a klíšťata do 48 hodin po přichycení. Tablety jsou opět k dostání na předpis.
Návod na vytažení klíštěte psovi
Klíště je potřeba z kožichu psa vytáhnout. Nejlepší bude, když si koupíte speciální pinzetu na to určenou. Klíště se pak pinzetou musí jemně vytáhnout, určitě nepoužívejte žádné krouživé pohyby nebo jiné triky.
Je potřeba se podívat, jestli se vám podařilo klíště zcela vytáhnout. Pokud ano, je potřeba místo dezinfikovat. Pokud by místo časem zarudlo, může se jednat o boreliózu. V případě jakýchkoliv komplikací neváhejte a zastavte se u veterináře.
Nemoci přenášené klíštětem na psa
Nebudeme vás zdržovat dlouhým výpisem onemocnění a jejich podrobnými diagnózami, které mohou klíšťata přenášet. Stačí, když budete mít základní přehled. Může se jednat o lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu, babesiózu, anaplasmózu, ehrichiózu a hepatozoonózu.
Každé onemocnění se projevuje trochu jinak. Pokud na pejskovi uvidíte nějaké problémy, běžte k veterináři, snadno pozná, o jaký problém se jedná a nasadí vhodnou léčbu.