Tasemnice u psa – jak poznat příznaky a jak se jí zbavit?

O obávané tasemnici jste všichni určitě slyšeli v souvislosti s pozřením syrového masa, například tataráku. Ne všichni však ví, že tento obávaný vnitřní parazit může postihnout i vašeho psa.

Tasemnice psí (Dipylidium caninum) je hojně rozšířený druh tasemnice, který napadá psovité i kočkovité šelmy. Způsobuje onemocnění, které označujeme jako Dipylidózu psů.

Pes sáňkuje - má červy
Pokud váš pes začně „sáňkovat“, pravděpodobně jej trápí paraziti


Tito ploštěnci (ploší červi – podle plochého tvaru) potřebují ke svému vývoji mezihostitele, kterými je blecha nebo všenka psí. Váš domácí mazlíček se poté stává definitivním hostitelem parazita.

Vývojová stádia tasemnice

Zralé, dospělé a oplodněné články tasemnic pes vylučuje trusem. V těchto článcích se nacházejí již oplodněná vajíčka tasemnic, která jsou připravená započít další infekci. Ta se často stanou potravou larev blech, které se živí i částmi trusu (parazita mohou přenášet také všenky psí, které se živí odumřelou kůží – mohou tak také pozřít část vajíček tasemnic, která ulpěla na kůži kolem řitního otvoru psa). Uvnitř hmyzu pokračuje vývoj tasemnice a tvoří boubel (cysticerkoid).

Blechy mezitím dospějí a začnou psovi sát krev. Hlavní problém nastává ve chvíli, kdy si pes nakažené blechy začne vykusovat a spolkne je.

V jeho trávicím traktu se z boubelí v infikovaných blechách uvolní larvální stádium tasemnice. Ta ve střevech dospívá a roste. Může mít na délku až 40 cm a na šířku 0,5 cm. Tento plochý červ nemá ústa ani vlastní trávení, živiny přijímá celým povrchem těla. Má pouze vysunovatelný „chobotek“ a 4 – 5 háčků, kterými se přichytí na sliznici střeva hostitele.

Dospělá tasemnice psí
Foto dospělé tasemnice psí, zdroj obrázku: Univerzita Washington

Její článkované tělo dovoluje postupně uvolňovat články s oplodněnými vajíčky, které se nacházejí na druhé straně od „hlavičky“ s háčky. Ty putují střevy a vycházejí společně s trusem. Zralé vylučující se články vypadají jako zrnko rýže nebo například malé semínko dýně, jsou lepivé, hýbou se a mohou ulpívat v okolí řitního otvoru psa.

Při malé invazi je možné je přehlédnout, nevylučují se nepřetržitě. Při silnější invazi jsou pozorovatelné pouhým okem. Od chvíle, kdy pes nakaženou blechu pozře, trvá pouhé tři týdny, než se objeví první vývojová stádia tasemnic v trusu.

Příznaky – jak poznat, že má pes tasemnici?

Příznaky jsou velmi individuální, u některých jedinců nemusíme pozorovat žádné.  Některé silnější kusy mohou být hostitelem stovky tasemnic bez sebemenších zdravotních obtíží.

Nejčastějším projevem bývá takzvané „sáňkování“, kdy pes jezdí zadkem po zemi. Snaží se tak poškrábat, jelikož vylučující se články tasemnic, které v okolí řitního otvoru ulpívají, mohou být velmi svědivé.

Kvůli tomu, že tasemnice organismu odebírá živiny, je dalším výrazným příznakem rychlé hubnutí. Může se také objevovat střídavá snížená chuť k jídlu, průjmy, bolestivost v oblasti břicha nebo nadýmání.

Ve vzácnějších případech se lze setkat s nervovými příznaky způsobenými toxiny tasemnice (ztuhlé svaly, přecitlivělost, špatná koordinace pohybu, horší zrak, zvýšené slinění).

Léčba tasemnice – jak se jí zbavit?

Při podezření na nakažení tasemnicí je na místě vzít pejska co nejdříve k veterináři i se vzorky stolice. Ten provede s kontrolou psa zároveň koprologické vyšetření (vyšetření trusu na přítomnost parazitů a jejich vývojových stádií) a doporučí další postup léčby.

Nejdůležitější ze všeho je zde prevence. Pravidelné odčervování zvířete by se mělo započít ve 14 dnech věku, pak postupně do stáří 3 měsíců každých 14 dní. Od 3 měsíců věku by se měl pes do konce života odčervovat každé tři měsíce.

Přípravky na odčervení mají různé formy: odčervovací pasty, tabletky (caniverm, drontal, dehinel plus, panacur) – vše je k dostání u veterináře.

Jelikož jde dipylidóza bohužel ruku v ruce s invazí blech, je nutné odstranit také je. Pokud se neodstraní vnitřní i vnější parazité zároveň, je léčba bezpředmětná a infekce se rychle obnoví. Tyto antiparazitní přípravky jsou k dostání i ve zverimexech ve formě různých obojků, kapek (spot-onů), sprejů nebo šampónů. Můžete si zde vybrat ze široké nabídky značek, jako je IMMOshield, Dronspot, Foresto nebo Advocate.

Jako nejúčinnější forma antiparazitního přípravku se však ukázaly tablety, které jsou k dostání pouze u veterinárních lékařů. Jejich pořizovací cena je vyšší, vydrží však déle a mají téměř 100 % účinnost.

Aby toho nebylo málo, může se špatnou hygienou nakazit i člověk. Proto své pejsky pravidelně odčervujte, kontrolujte, dávejte jim přípravky proti vnějším parazitům a udržujte ve svém okolí čistotu. Zařídíte tak svému čtyřnohému příteli příjemnější život a vyhnete se spoustě problémů.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend